Chřipka a nachlazení – radí MUDr. Alena Kadlíčková

7. září 2017

Chřipka a nachlazení, nejčastější příčinou běžného nachlazení jsou viry, hlavně rinoviry, kterých je více než 100 různých sérotypů a podle dostupných studií způsobují více než 50% všech onemocnění dýchacích cest. Dále se používají adenoviry, RS viry, koronaviry a viry chřipky a parachřipky.

Projevy nachlazení začínají s poměrně rychlým nástupem a mohou mít různě dlouhý průběh. Mezi typické příznaky virové infekce patří: škrábání v hrdle, bolest, problémy při polykání, dráždění v nose, kýchání, vodnatá rýma a ucpávání nosu. Vytvoří se hustý hlen, který stéká do krku a způsobuje suchý nebo mokrý bolestivý kašel. Dále se může objevit: řezání v očích, slzení, bolest kloubů a hlavy, bolest celého těla, celková únava a vyčerpanost. Teplota těla stoupá, někdy se zvětšují lymfatické uzliny. Lze zaznamenat bolest břicha, anorexii. Pořadí a závažnost příznaků se mohou lišit.

Chřipka nastupuje obvykle z plného zdraví, má horší průběh, výraznější příznaky – bolest v krku je intenzivní, bolesti svalů a kloubů jsou často značné, velké bolesti jsou při polykání, je suchý dráždivý kašel. Obvykle jsou vysoké teploty, běžně okolo 39 ° C, nemocný má zimnici. Symptomy se zvyšují, mohou trvat průměrně až 5 dní.

Chřipka a nachlazení – při jejich prvních příznacích se doporučuje klidový režim, dostatečné pití tekutin – hlavně čaje, vitamín C a podle dalších příznaků antipyretika (léky na snížení teploty a zmírnění bolesti), nosní kapky, léky na kašel, pastilky na cucání při bolesti krku nebo spreje, kloktadla a doplňky stravy na vlastní podporu imunitního systému a na rychlejší zvládnutí infekce.

Při léčbě upřednostňujeme přírodní přípravky, které mají málo nebo žádné vedlejší účinky.

Samozřejmě můžeme použít domácí „medicíny“ jako jsou čaje, ovocné výtažky, med, čerstvé ovoce, zeleninu s obsahem přírodních vitamínů, ale máme i mnoho různých volně prodejných léků dostupných v lékárnách, které jsou zaměřeny na příznaky onemocnění a je jich nepřeberné množství.

Doporučuje se používat očkovací látky proti chřipce, před nástupem v období výskytu.

Velmi vhodné jsou kombinované přípravky obsahující různé přírodní látky, kde se spojí a násobí jejich účinek. Například extrakt z černého bezu zkracuje dobu příznaků chřipky a horečky, snižuje otok nosu, zmírňuje kašel, podporuje správnou funkci dýchacích cest. Hlavní složky bezu jsou antokyany, které mají protizánětlivý účinek. Černý bez obsahuje také vitamíny B a vitamín C, chřipka a nachlazení postupně ustupují.

Acerola, tzv. barbadoská třešeň, má vysoký obsah přírodního vitaminu C, jehož je tu asi 30x více než u citrusů. Samozřejmě, ne vždy máme ihned k dispozici doma příslušné léčivé bylinky a také bychom jich museli sníst velké množství, aby nastoupil žádaný účinek, tak raději sáhneme po preparátech připravených odborníky, s ověřenými, bezpečnými a prokázanými koncentracemi přírodních účinných látek, koupených v lékárnách.

Velmi efektivní jsou také nukleotidy, které potřebujeme i při stresu, vyčerpanosti organismu, při růstu (důležité u dětí), ale i při rekonvalescenci po onemocněních, po operacích, pro plnohodnotnou imunitní odpověď. V minulosti se předpokládalo, že tělo si jich vytváří dostatek, ale ukázalo se, že v některých případech je potřeba je doplnit v potravě.

Několik vědeckých studí prokázalo, že výše uvedené složky v doplňcích stravy zkrátily trvání chřipky typu A, B, a také umožnily snížení použití jiných podpůrných léků při onemocnění.

Závěrem můžeme říci, že i když neexistuje žádný uspokojivý lék k léčbě chřipky a nachlazení, podpůrná léčba zkracuje trvání onemocnění. Pokud nasadíme přírodní léčbu na podporu našich imunitních mechanismů, zkrátíme onemocnění, zmírníme příznaky a předejdeme komplikacím virových onemocnění, které mohou mít velmi závažnou povahu. Zhoršení nemoci se často vyskytuje u dětí, starších osob, chronicky nemocných a oslabených. A tady je dobrá prevence, mimo jiné přírodními přípravky.

MUDr. Alena Kadlíčková

Ambulance pro děti a dospívající

Trnava