Jak si udržovat zdravá játra?

13. června 2019

Povídali jsme se s farmaceutkou PharmDr. Janou Matuškovou, která se věnuje vzdělávání v oblasti farmacie.

Játra jsou pro život nepostradatelný orgán, který v dnešní době až příliš zatěžujeme nevhodnou stravou, nesprávným životním stylem či užíváním mnoha různých léků. Na stavu jater se podepisuje i konzumace alkoholu a znečištěné životní prostředí. V souvislosti s játry často mluvíme o léčivých rostlinách, mezi nimi je zejména ostropestřec.

Co je to ten ostropestřec a jaké má účinky na játra?

Bodlák – celým jménem ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je léčivá rostlina, která podporuje zdraví jater, přispívá k detoxikaci jater, pomáhá chránit jaterní buňky před oxidačním stresem, pomáhá podporovat trávení a čištění těla. Nositelem účinku je směs látek ze semen ostropestřce. Tato směs látek se nazývá silymarin. V lidovém léčitelství patří ostropestřec již stovky let k nejúčinnějším prostředkům na ochranu jater a také současná medicína používá silymarin na podpůrnou léčbu jaterních onemocnění.

Na trhu jsou dnes různé možnosti: můžeme koupit celá nebo drcená semena ostropestřce, někdo je doporučuje žvýkat, někdy jsou určena na přípravu čaje. K dispozici jsou i tablety nebo tobolky s obsahem silymarinu. Co je podle Vás paní doktorka, nejvhodnější volba?

Bylinné čaje jsou oblíbené v rámci pitného režimu. Silymarin je ale špatně rozpustný ve vodě, takže pitím čaje dostatek silymarinu do těla nedostaneme. Proto se doporučuje semena ostropestřce raději žvýkat a pak spolknout. Sice se vám takto pročistí střeva, ale získáte pouze malé množství potřebné účinné látky na játra – silymarinu, jehož semena obsahují pouze 1,5% až 3%. Semena se ale dají dále zpracovat a speciální metodou se z nich získává takzvaný standardizovaný extrakt, který obsahuje až 80% silymarinu. Co je asi 25 – 50x více než v samotných semenech. Proto, pokud si chcete játra skutečně ošetřit a účinně podpořit její zdraví, já osobně doporučuji v lékárně zakoupit kapsle nebo tablety s obsahem standardizovaného extraktu ze semen ostropestřce mariánského.

Na trh přišla novinka: Silybin Active complex. V čem se liší od ostatních přípravků určených na játra?

Nový přípravek Silybin Active complex se liší od ostatních produktů svou jedinečnou patentovanou technologií. Jde o speciální komplex silybinu a fosfatidylcholinu, který má téměř 10krát vyšší biologickou dostupnost, tím pádem i mnohem větší účinnost než samotný silymarin. 1,2 .. silybin je hlavní složkou silymarinu. Silybin je vlastně to, co v silymarinu „funguje“. Fosfatidylcholin zlepšuje biologickou dostupnost silybinu a zvyšuje jeho stabilitu při průchodu trávicím traktem. Novinka Silybin Active complex však obsahuje nejen tento unikátní patent, ale rovněž další látky, které zlepšují jeho účinnost: cholin, S-adenozyl-L-methionin (podporuje tvorbu klíčového antioxidantu) a vitamíny B6, B12 a E. Tobolky jsou rostlinného původu, takže jsou vhodné i pro vegany, neobsahují lepek ani laktózu. Silybin Active complex je určen pro dospělé na podporu zdraví jater. Doplňky stravy doporučuji vybírat zejména podle jejich kvality. Současně však rozumím tomu, že je pro klienty důležitá i cena. Nový produkt Silybin Active complex má, právě s ohledem na svou vysokou účinnost, příznivý poměr ceny a kvality. 60 kapslové balení v lékárně zakoupíte orientačně za 360,-Kč.

Ostropestřec mariánský, silymarin a silybin, to jsou synonyma pro „zdravá játra„. Existují i ​​další možnosti jak si svůj organismus co nejlépe pročistit?

Pokud si chcete organismus ještě lépe pročistit, můžete užívat současně i druhou novinku od stejného výrobce: přípravek Duo Detox herbal. Tento obsahuje standardizované extrakty z brokolice a artyčoku. Artyčok pomáhá podporovat nejen funkci jater a střevního traktu, ale podporuje i vylučovací funkci ledvin a detoxikaci organismu. Pokud budete užívat oba produkty společně, zkombinují se tak dva různé mechanismy a užitečné účinky obou přípravků se ještě znásobí. V lékárně je přípravek dostupný v orientační ceně 190,-Kč/ 30 tablet.

 

 

ad1/ Comparative pharmacokinetics of the active ingredient in Maximum Milk Thistle® (Silipide / Siliphos®) and silymarin (Standardized milk thistle extract) in rats – P. MORAZZONI1, A. MONTALBETTI1, S. MALANDRINO1 AND G. Piffer . ad2/2 Comparative Biologická dostupnost OF silybin PHOSPHOCOMPLEX IN HEALTHY VOLUNTEERS – Gnosis