NEZAPOMÍNEJTE NA DÉČKO! 2 KAPKY DENNĚ NA PODPORU IMUNITY!

30. srpna 2018

 

Povídali jsme si s MUDr. Alenou Kadlíčkovou

z Ambulance dětského a dorostového lékařství v Trnavě.

 

Proč a pro koho je vitamin D důležitý?

Vitamin D je nezbytný pro všechny věkové kategorie – u dětí je důležitý pro správný vývoj a růst kostí, u dospělých pro udržení zdravých kostí a u seniorů i pro svalovou „sílu„. Ještě málo známá je důležitost vitaminu D na podporu imunity. Mít dostatečné množství vitaminu D je základem pro správné fungování imunitního systému. Vitamin D má vliv i na celkovou psychickou a fyzickou pohodu.

Jak vitamin D získáváme?

Vitaminu D se říká také sluneční vitamín a to proto, že jej získáváme ze slunečního UV-B záření. Jeho nedostatkem však trpí až tři čtvrtiny české populace, a to dospělí i děti! Důvodem je, že během podzimních, zimních a jarních měsíců pronikají v našich zeměpisných šířkách sluneční paprsky atmosférou v nepříznivém úhlu a tak se v našem těle vitamin D netvoří v dostatečném množství. Od podzimu do jara se doporučuje na podporu imunity užívat vitamin D ve formě doplňků stravy, protože přirozeným způsobem (tedy ze slunce či ze stravy) ho v zimním období nezískáme.

V čem se liší vitaminy D značky GENERICA od ostatních přípravků na trhu?

Výrobce GENERICA nabízí kompletní portfolio vitaminů D ve formě kapslí i kapek, které obsahují čistý vitamin D3 bez alergenů, živočišných přísad, geneticky nemodifikovaný. Je to tatáž forma vitaminu D, jakou tělo přirozeně produkuje v pokožce vystavené slunečním paprskům. Kapky jsou bez konzervačních látek, umělých sladidel či přidaných barviv. Kapsle obsahují 400, 800 nebo 2000 jednotek vitaminu D. Co se týče kapek, jedna dávka přesně dávkuje 400 IU vitaminu D, takže si můžete jednoduše dávkovat potřebné množství podle ročního období nebo podle toho, zda je to pro dítě nebo dospělého. Kapky jsou schváleny pro děti již od 1. měsíce, jsou na bázi olivového oleje, který nezatěžuje žaludek a mají i certifikovaný dávkovač, který Vám usnadní „kapání“. Kapky jsou vhodné i pro větší děti, dospělé či seniory, kterým tato forma vyhovuje více než kapsle.

Kolik vitaminu D užívat na podporu imunity?

S podáváním vitaminu D bychom měli začít u dětí vždy s nástupem do kolektivu v září a podávat celou zimu až do jara. Od podzimu do jara se doporučuje podávat dětem 800 jednotek denně (2 kapky vitaminu D  denně) a dospělým 2000 jednotek denně (1 kapsle vitaminu D 2000 I.U.). Pokud trávíte i v létě málo času na přímém slunci (například malé děti či senioři), tak se doporučuje i v létě podávat vitamín D ve formě  doplňků stravy – dětem do věku 1 roku: 800 jednotek (2 kapky), dětem nad 1 rok: 400 jednotek (1 kapka) a dospělým 800 jednotek.